Van Norman Ranch – Tuscarora, Nevada – červenec, srpen 2012

V letních měsích měl Martin kliniky v Kanadě a Africe, a já se rozhodla využít posledních dvou měsíců povolení k pobytu v USA a odcestovala jsem do Nevady k Ty a Rondě Van Normanovým. Ty je synem Billa Van Normana (neznámého kovboje, který byl ovšem jedním z nejlepších žáků Toma Dorrance), vnukem Raye Hunta (kterého snad nemusím představovat), ale především úžasným horsemanem a člověkem. Se ženou Rondou v Nevadské poušti vychovávají dvě veselé děti, starají se o stovky krav, a také dělají první poslední kolem více než stovky koní pod sdružením Van Norman Quarter Horses.

V době, kdy jsem s Ty-em pracovala, jsme kromě spravování drátěných plotů a nádrží na vodu stahovali stáda chovných klisen s letošními hříbaty (přehánění stád klisen, hříbat a hřebce přes pastviny, které vám objet na koni bude trvat i několik hodin), zvykali na ohlávku a vodění více než patnáct několikaměsíčních hříbat, která viděla člověka často poprvé v životě (celý proces trvá dva až tři dny, jedna denní lekce tak 20 min, a hříbata pak ťapkají za člověkem na prověšeném vodítku, naprosto spokojená a důvěřivá). Asi týden jsme postupně stahovali všechny krávy z pastvin a cuttovali ze stáda roční jalovičky, které jsem pak přeháněli na několik hodin vzdálenou pastvu s koraly na nakládání dobytka. V mezičase jsme pak natáčeli videa koní, kteří budou nabídnuti k prodeji na letošní Van Norman and Friends Production Sale v Elko, Nevada. Pokud uvažujete o koupi kvalitního rančerského koně, určitě si projděte webové stránky tohoto vysoce hodnoceného prodeje (ne nadarmo získali Van Normanovi koně celoamerickou cenu o nejlepší stádo rančerských pracovních koní). Jsou zde i videa všech koní, mezi nimi i dva zkušení valaši, které jsem jezdila jak během svého pobytu u Van Normanů, tak i právě na těchto videích.

Pokud byste chtěli o Van Normanových vědět více, v příštích číslech časopisu Horseman najdete postupně několik článků jak o Billu Van Normanovi, tak o Ty-ově mladé rodině, či o způsobu chovu, výběru koní a cílech chovného programu Van Nornam Quarter Horses.

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Comments are closed.