Kalendář akcí

Kalendář akcí – přehled: 

Kurzy s Janou Šedovou se budou konat pouze v případě přihlášení minimálně čtyř účastníků. Termíny je možné po dohodě s účastníky přesunout (dle preferencí účastníků i podle počasí).

Kurzy s Veronikou Živnovou (další termíny postupně doplníme) se konají od počtu pěti jezdců

 

 • 2. – 3. září 2023 – kurz s Veronikou Živnovou – drezurní
 • 9. – 10. září 2023 – Moje malá americká cvičení – kurz horsemanshipu s Janou Šedovou (Horkou)
 • 30. září – 1. října 2023 – Kurz rančerské práce s dobytkem – Jana Šedová (Horká)
 • 21. – 22. října 2023 – Moje malá americká cvičení – kurz horsemanshipu s Janou Šedovou (Horkou)

 

Kalendář akcí – popis jednotlivých kurzů 

 • Moje malá americká cvičení
   
  9. – 10. září 2023 – zaměřeno na couvání a úvod práce na dvou stopách
  21. – 22. října 2023 – zaměřeno na uvolnění jezdce
  Když jsem byla v Americe, často jsme na svých koních trávili denně celé dlouhé hodiny. Člověk po nich nechtěl moc, jen sem tam si řekl tady o naklusání, tady o ustoupení předkem, jindy o couvnutí. A mezi tím se třeba jen tak loudal za stádem pomalých krav. Žádný velký trénink. A přesto se nám koně pomalu ale jistě měnili před očima. Spolupracovali s člověkem, byli uvolnění, spokojení, citliví a vnímaví k jemným pobídkám ze strany jezdce. Neuměli spinovat ani „slajdovat“, ale měli dobrý základ a ochotu učit se dál.
  A já si během těch let, co jsem zpátky v Česku a kromě pár dní v roce, kdy pracujeme s dobytkem, se veškeré mé tréninky odehrávají v řádu desítek minut, během kterých se snažím koně šup šup něco naučit, uvědomila, jak moc mi chybí tento styl ne-tréninku. Sedět celý den na koni a jen si občas o něco říct. Vyhledat si situace, kde mohu koně požádat o to, aby se pokusil o něco nového, dát mu dostatek času, aby pochopil, a zase jet dál…
  Tento kurz bude poněkud jiný, než na jaký je většina jezdců zvyklá. Tentokrát se nechci věnovat individuálně každé dvojici v krátce vymezený čas. Naopak se sejdeme na koních všichni společně, po úvodu na jízdárně vyrazíme do přírody. Budu pro vás mít připravenou řadu malých cvičení, které na vhodných místech, tak, abychom využili to, co nám nabídne okolní příroda, budeme společně trénovat. Jelikož mezi námi budou dvojice na různé jezdecké úrovni, bude také to samé cvičení v podání různých dvojic vypadat jinak. Pro mladé koně ho zjednodušíme, zkušeným dvojicím naopak ztížíme. Bude na vás, zda budete trénovat do úmoru, nebo se na chvíli zastavíte a kouknete na ostatní, jak jim to jde a zda byste se od nich také něčím neinspirovali. A pak zas pojedeme o kousek dál a budeme si užívat, že jsme se svým koněm. My si budeme užívat přítomnosti koně, a koně si snad budou užívat i nás. Žádné koukání na hodinky, kdy už nám skončí lekce a bude čas na oběd. 🙂
  Cílem je prostě najít funkční a smysluplný kompromis mezi bezcílným bloumáním po lese a cíleným soustředěným tréninkem zvyšujícím proježděnost koně. Oboje má své místo, na tomto kurzu se ale budeme prostě pohybovat někde mezi. 🙂
  Začátek v sobotu v 10:00 (přibližně 🙂 ), konec v neděli kolem 16:00.
  Někde v průběhu dne pauza na oběd. (restaurace)
  Večer můžeme zapálit oheň a ugrilovat si, co kdo si přiveze, po domluvě maso z našich zásob. 🙂
  Počet jezdců 4 – 7.
  Pro koho kurz NENÍ určen: Pro všechny se sportovními ambicemi, kteří potřebují pilovat konkrétní jezdecké cviky a dovednosti.
  Pro koho kurz je: Pro všechny, kdo chtějí prohloubit či nastolit pohodu mezi sebou a koněm, zvýšit společnou vnímavost k reakcím koně a k pobídkám jezdce. Pro ty, kteří třeba i doma trénují některá z těchto cvičení, ale nevědí, zda to dělají správně, či si prostě jen nikdy nenajdou dostatek času a klidu, aby se jim mohli věnovat a vyladit je. 🙂
  Cena: 3000 Kč, ustájení 200 Kč/noc (venkovní padok). Jídlo zvlášť.
  Kurz není určen pro diváky (budeme se pohybovat v terénu…).
  Přihlášky prostřednictvím emailu sedova@centrum.cz

 

 • 2. – 3. září 2023 –  kurz s Veronikou Živnovou – Série individuálních tréninků zaměřených na konkrétní potřeby každé jezdecké dvojice, kdy hlavním motem je dobrý jezdecký drezurní základ, na který je možné navázat další prací. 
  Nebojte se se k nám přidat, tyto tréninky opravdu prospějí všem.

Individuální lekce, cena 3200 Kč za dvojici jezdec/kůň za oba dny, ustájení 200 Kč za noc (venkovní padok) – při přihlášce a zaplacení nevratné zálohy 500 Kč 14 dní před termínem. Při pozdějším přihlášení je cena 3 700 Kč. 
V případě nepříznivého počasí se kurz přesune do nedaleké jezdecké haly. Přihlášky prostřednictvím emailu sedova@centrum.cz nebo telefonicky na čísle 773 693 943.

Veronika Živnová

Veronika Živnová

 

 • Kurzy rančerské práce s dobytkem – vede Jana Šedová
Další ročník kurzů práce s dobytkem. Pracovat budeme na ohrazené jízdárně s menším stádem dobytka, které je zvyklé na manipulaci z koně, případně s jednotlivými kusy mladého dobytka. Následování krav, vedení po trase, třídění, oddělování od stáda. Nejedná se o rodeový trénink, půjde spíše o pomalou, klidnou a přesnou práci, o zvyknutí koně na tuto práci. Možnost práce na trenažeru nebo lekce základů lasování (na dummy – ze země a z koně).
Přibližný časový harmonogram: začátek v sobotu 10:00, pauza na oběd, konec 17:00. V neděli začínáme v 9:00, končíme v 16:00.
Kurz je určen pro koně či jezdce, kteří s dobytkem začínají nebo jsou mírně pokročilí. Nejedná se o sportovní trénink.
Počet jezdců – 4 – 6.
Cena 3500 Kč za dvojici jezdec / kůň, ustájení 200 Kč/noc. Nevratná záloha 500 Kč 14 dní předem. Při pozdějším přihlášení je cena 4 000 Kč.
Diváci 300 Kč za den včetně pití.
Přihlášky prostřednictvím emailu sedova@centrum.cz nebo telefonicky na čísle 773 693 943.
 
10. – 11. června 2023
Kurz rančerské práce s dobytkem určený hlavně pro začátečníky či mírně pokročilé. Pokud si chcete vyzkoušet práci s krávami, ale dosud jste neměli odvahu, nejste si jisti, zda jste vy a váš kůň připraveni, jezdíte „v anglii“ ale chcete sobě a svému koni nabídnout zajímavé tréninkové zpestření, nebo pokud jste již u krav byli, ale chcete začít v klidu, od začátku, pak je tento kurz určen právě pro vás.
Začneme prací bez krav, ujistíme se, že je váš kůň schopný fungovat i v cizím prostředí, mezi cizími koňmi, že má základní dovednosti pro práci s krávami, případně zapracujeme na vašich konkrétních jezdeckých mezerách a nejistotách. Teprve po té si přivedeme stádečko krav, které je klidné a zvyklé na pomalou manipulaci a začneme koně seznamovat s prací u krav.
Pracovat budeme na ohrazené jízdárně. Následování krav, vedení po trase, třídění, oddělování od stáda. Nejedná se o rodeový trénink, půjde spíše o pomalou, klidnou a přesnou práci, o zvyknutí koně na tuto práci.
Možnost zapůjčení našeho koně (příplatek 1000 Kč za kurz).
 
12. – 13. srpna 2023
Kurz rančerské práce s dobytkem, tento termín je primárně určen pokročilejším jezdcům, i když ani začínající dobytkáři se jej nemusí bát. 🙂 Kromě samotné práce s dobytkem (Následování krav, vedení po trase, třídění, oddělování od stáda. Nejedná se o rodeový trénink, půjde spíše o pomalou, klidnou a přesnou práci, o zvyknutí koně na tuto práci) budeme také začínat s lasováním – ze země, na dummy, případně ze sedla koní. Nemusíte se bát, začneme hezky od začátku, od smotání lasa, vytvoření smyčky, základní točení a hody. Také budeme zvykat koně na přítomnost lasa, manipulaci jezdce s lasem, točení, dělání dally… Hlavním cílem není lasování samotné, jako spíše další výzva pro koně a jezdce – s lasem v ruce totiž musí jezdec více používat svůj sed a nohy, nelze se spoléhat na ovládání koně otěží. Ukážeme si malé triky, které nám pomohou i pokud lasujeme s mladým koněm, který ještě není tak dobře přiježděný.
Možnost zapůjčení našeho koně (příplatek 1000 Kč za kurz).
 • 15. – 16. července – Horsemanship nejen pro děti a poníky – kurz s Janou Šedovou 
Na tomto kurzu budeme pracovat hodně ze země, od základů. Probereme si přístup ke koním, vyzkoušíme nějaká cvičení, která dětem lépe pomohou pochopit jak správně pracovat s koněm, aby oni i koně byli spokojení a v bezpečí. Začneme pracovat s každým koněm jednotlivě a postupně budeme dělat některá cvičení společně.
V podstatě se jedná o kurz horsemanshipu, jen bude probíhat trochu v jiném tempu tak, aby všichni stíhali pochopit základy. Protože bez základů nikdo nedojde moc daleko… 🙂
Kurz je určen jak pro děti bez omezení věku, tak pro dospělé.
Možnost zapůjčení našeho poníka nebo QH (příplatek 1000 Kč za kurz).
 
Cena: 2500 Kč za jezdce s koněm, ustájení 200 Kč/noc (venkovní padok). Jídlo zvlášť.
Diváci 200 Kč / den, 300 Kč víkend.
Přihlášky prostřednictvím emailu sedova@centrum.cz.

 

Comments are closed.